SYLWESTER W TYLICZU 

Willa Orlik polecana
Ksiądz MarianStach 33 lata posługi
Utworzono dnia: 2017-08-07

Czcigodnemu Księdzu Proboszczowi Marianowi Stachowi za 33 lata posługi wśród nas wdzięczni parafianie.

Ileż radości płynie z tego, że mieliśmy szczęście spotkać w naszym życiu, tu, na Ziemi Tylickiej, księdza Mariana Stacha. Kiedy patrzymy wokół na to, co zrobił dla Kościoła i ludzi, dostrzegamy,
jaką wartość mają słowa: ,, Idź przez życie, aby ślady twoich stóp przetrwały ciebie”.
Wystarczy rozejrzeć się, aby dostrzec, jak liczne są owoce Jego pracy, zarówno tej materialnej, jaki duchowej. Wróćmy na chwilę do roku 1946. Odchodzący wówczas proboszcz parafii w Tyliczu, ksiądz Władysław Kowalczyk, w prowadzonej przez siebie ,,Książce pamiątkowej” napisał ostatnie, znamienne zdanie: ,,Oby Bóg dał, by moi następcy z gorliwością, troskliwością i wnikliwością(…)potrafili ukształtować i udoskonalić parafię w Tyliczu (…)”.

W kontekście przytoczonych słów, jakże piękną misję wypełnił ksiądz prałat Marian Stach,
jako o wiele późniejszy proboszcz parafii Tylicz. Zadbał o stare, zabytkowe już świątynie i wybudował nową. Sprawił, że do Tylicza przyjeżdżają pielgrzymki, aby modlić się przy obrazie Matki Boskiej Opiekunki Rodzin i Uzdrowienia Chorych. Nie sposób wskazać wszystkie dzieła i zasługi ustępującego proboszcza Stacha. Niech ten skromny album, chociaż po części, będzie zapisem naszej wdzięczności za troskę proboszcza Mariana Stacha o naszą parafię.

 

Z KAMIONKI MAŁEJ DO TYLICZA

 Ksiądz Marian Stach urodził się 16 września 1947 roku. Pochodzi z Kamionki Małej koło Limanowej. Szkołę średnią ukończył w Limanowej. W domu rodzinnym otrzymał solidne wychowanie religijno-patriotyczne. Dużo pracował na roli, pomagając rodzicom w gospodarstwie. Potem wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, gdzie święcenia kapłańskie przyjął w 1971 roku. Posługiwał w Zawadzie koło Dębicy, Łysej Górze, Nowym Sączu u św. Kazimierza. Od 1984 roku jest proboszczem w Tyliczu.  Pełni też funkcję wicedziekana krynickiego dekanatu. Od 2008 roku jest kanonikiem honorowym Kolegiaty w Nowym Sączu. W 2015 roku został mianowany przez Ojca Świętego Franciszka Kapelanem Jego Świątobliwości.
Trzeba podkreślić, że ksiądz Marian Stach szczególnie mocno związany jest z kultem maryjnym. W dzieciństwie pielgrzymował do pobliskich maryjnych miejsc: Pasierbca i Limanowej. Będąc w szkole średniej, codziennie nawiedzał kościół w Limanowej. W każdej parafii, gdzie posługiwał, żywy i mocny jest kult Matki Bożej.  Czcić Maryję, to znaczy być Jej poddanym, kochać Ją, oddać się w Jej opiekę i troszczyć się o Nią. Dlatego proboszcz Stach tak bardzo zabiegał, aby nowy kościół był pod wezwaniem Imienia Maryi i stał się miejscem, do którego będą pielgrzymować czciciele Matki Bożej.
« « powrót
Jeśli podobał Ci się ten news i chcesz przeczytać więcej, kliknij proszę


Zobacz równieżOFERTA SPECJALNA KWATER

KRYNICA-ZDRÓJ Krystyna i Jan Miejski KRYNICA-ZDRÓJ TYLICZ POKOJE KRYNICA-ZDRÓJ Kwatery w Tylicz- wysoki standard Willa Orlik Tylicz - kwatera na czasie DW ISKRA KRYNICA